תרופה חדשה: סומטרידקס לטיפול במיגרנה

בחירת טיפול מיגרנה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

אנשים הסובלים ממיגרנות ניצבים בפני התמודדויות לא פשוטות, המתרחשות בכל פעם שהכאבים העזים פוקדים אותם. תדירותתרופה חדשה: סומטרידקס לטיפול במיגרנה הכאבים, למרבה הצער, עלולה להיות גבוהה במיוחד. התקפי מיגרנות כוללים כאבי ראש עזים, לעיתים לצד תופעות אחרות דוגמת רגישות יתר, הקאות, בחילות, עייפות ואחרים, למשך פרק הזמן הנע בין שעות ספורות להתקף ועלול להגיע גם לכשלושה ימים.
באופן מסורתי קיימות כמה תרופות כלליות לשיכוך כאבי מיגרנה, כמו גם כאלה הידועות בהתאמה שלהן להתקפי המיגרנות. עם זאת, במשך כמה עשורים התמונה הייתה די סטטית מבחינת הטיפולים המוצעים, ללא בשורות חדשות משמעותיות. תרופה בשם סומטרידקס, או בשמותיה המסחריים "אימיטרקס" או "סומטרידקס", היא אחת התוספות המרעננות של תמונת הטיפול במיגרנה בשנים האחרונות. הנה כל מה שחשוב עליה ועל צורת השימוש הנכונה בה.

מהי המטרה העיקרית של סומטרידקס?

סומטרידקס נכנסה לתמונת הטיפול בהתקפי מיגרנות בשנים האחרונות ונחשבת לתרופה החדשה הראשונה שאושרה לשימוש בתחום מזה כשני עשורים. היא מיועדת להפחית בצורה משמעותית את התקפי המיגרנה – לקצר את משכם בחצי, למעשה – באמצעות מנגנון הפועל על מערכת העצבים של האדם הסובל מהבעיה. התרופה מבוססת על נוגדן בשם "ארנומב", שפותח בתנאים מיוחדים במעבדה במה שנחשבת לפריצת דרך משמעותית בתחום. התפקיד שלו הוא לחסום את ה-CGRP, מעבר עצבי למוח הנחשב לאחד הגורמים העיקריים לכאבי המיגרנות.

ההשפעה של הנוגדן על הגוף נבדקה בכאלף נסיינים, החולקו לשתי קבוצות עיקריות: אנשים הסובלים ממיגרנות וקיבלו את התרופה החדשה לפרק זמן של חצי שנה, ולעומתם אחרים החווים מיגרנות וקיבלו תרופת דמה (פלצבו). והממצאים הראו שאצל כ-50% מהמטופלים ה"אמיתיים" בתרופה התקפי המיגרנות התקצרו בכ-50% ומעלה. המשמעות היא שבחודש נתון, עשויה להיות הפתחה של שלושה או ארבעה ימים במספר הימים בהם מופיעים התקפי המיגרנה. זהו שינוי משמעותי שעשוי להקל מאוד על הסובלים מהמיגרנות ולהחזיר את החיים שלהם למסלול, פחות או יותר.

מה חשוב לבדוק לפני שנוטלים סומטרידקס?

בדומה לרוב התרופות הפועלות על מערכת העצבים, גם במקרה של סומטרידקס יש כמה תופעות לוואי שחשוב להכיר. התסמינים האפשריים העיקריים לאחר שימוש בתרופה כוללים תחושת חום, בחילות והקאות, עייפות וחולשה, סחרחורות, עלייה נקודתית בלחץ הדם, תחושת עקצוץ ועוד. תופעות אלה עשויות לחלוף מעצמן, כאשר אם הן נמשכות – חשוב לפנות לרופא בהקדם.

ידועות כיום תופעות חמורות אך נדירות הרבה יותר, דוגמת פרכוסים, דלקת מעי, לחצים בחזה או אפילו בעיות לב, המופיעות בעיקר אצל אנשים עם גורמי סיכון נוספים (עישון, משקל עודף וכן הלאה).

מהן הוראות השימוש בתרופה סומטרידקס?

כיום, התרופה מה"דור החדש" של טיפול במיגרנה משווקת גם בישראל. זוהי תרופת מרשם, שמצאה את מקומה בשנים האחרונות בסל הבריאות של מדינת ישראל. היא מגיעה בצורה של טבליות לבליעה דרך הפה או הזרקה תת הורית, אותן נוטלים עם תחילת ההתקף. אם מעוניינים בתרופה נוספת, אפשר ליטול אותה רק שעתיים לפחות לאחר המנה הראשונה.

המינון המקסימלי בכל מקרה של נטילה בכדורים הוא 100 מיליגרם למנה, עד ל-300 מיליגרם ביממה (כלומר, שלוש מנות של 100 מיליגרם או שש מנות בנות 50 מיליגרם). בהזרקה תת עורית, ההזרקה – בת 6 מיליגרם – החוזרת מותרת רק כעבור שעה ממועד ההזרקה הראשון, ורק אם ההזרקה הראשונה אכן מביא לשיפור משמעותי במצב. הזריקה אינה ניתנת לווריד, כשהמינון המרבי שאפשר לצרוך ביממה הוא 12 מיליגרם.

באופן לא מפתיע, יש כמה קבוצות באוכלוסיות שחייבות לנקוט משנה זהירות בנטילה של סומטרידקס. אם האדם נוטל במקביל תרופות המכילות בתוכן ארגוטמין, נדרש מרווח של 24 שעות לפחות ביניהן לבין מנת הסומטרידקס. אין לקחת את התרופה במקביל לאלכוהול, וגם לא במהלך הנהיגה. איסור מוחלט חל על נשים בהריון או בתקופת ההנקה להשתמש בתרופה.

לקריאה נוספת:
סומטרידקס Sumatridex – מדריך התרופות – שירותי בריאות כללית
IMITREX (Sumatriptan) Tablets

אולי יעניין אותך גם:

Ajovy – הכירו את החיסוון החדש מבית"טבע" לטיפול בלמיגרנות

מיגרנה בעקבות מחסור בויטמינים

המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה

המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון מיגרנה, כל מה שרציתם לדעת על מיגרנה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן