ניתוחים להקלת כאבי ראש של מיגרנות

בחירת טיפול מיגרנה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

ניתוח למיגרנהאנשים הסובלים ממיגרנות כרוניות נאלצים לבלות ימים רבים עם כאב ראש קשה ביותר, אשר משבית אותם מפעילות.

אם הטיפול התרופתי לא מספק מענה לכאבי הראש והתסמינים הנלווים, והמיגרנה פוגעת באופן משמעותי וחסר תקדים באיכות החיים, ניתן לבצע סוגים שונים של ניתוחים על מנת להקל על המצב.

בהליכים קצרים ופשוטים יחסית, ניתן להקל באופן משמעותי על כאבי הראש הקשים, ולהפחית את תדירותם ועצמתם.

יש לציין שהניתוח הוא טיפול סימפטומטי בלבד, ומתאים רק לסוגים מסוימים של כאב ראש ולטיפול בגורמים ספציפיים בלבד ולכן לא מתאים לכלל החולים. במידה ונמצאה התאמה לניתוח, כדאי לשקול את היתרונות והחסרונות של הטיפול הכירורגי, ולהחליט האם זהו הפתרון הטוב ביותר לבעיית המיגרנה.

ניתוח להסרת שרירים באזורים כואבים

כאבי הראש נגרמים במקרים רבים לאחר כיווץ שרירי הראש והקרקפת, אשר גורם להופעת כאב קשה. סביב הראש והקרקפת קיימים שרירים ועצבים רבים אשר נחשבים ל-"trigger sites", ומעורבים בכאבי הראש של המיגרנה. מבחינת השרירים, מדובר לרוב בשרירי המצח והעורף, ומבחינת העצבים מדובר לרוב בסעיפים של העצב הטריגמינלי.

על ידי הסרת הגורמים המעורבים בכאב הראש, ניתן להפחית באופן משמעותי את תדירות המיגרנות ואת חומרת כאבי הראש, ובכך לספק לאנשים רבים הקלה משמעותית מהכאבים. בשנים האחרונות, תופס תאוצה ניתוח חדשני אשר מספק מענה לאנשים הסובלים מכאבי ראש שניתנים למיקום ולאפיון אנטומי. על ידי אבחנה מדויקת ניתן להבין מהם המרכיבים המעורבים בכאב הראש, אשר ניתנים להסרה באמצעות ניתוח פשוט.

כשלב ראשון, מבצעים טיפול בוטוקס מקומי לשיתוק השרירים החשודים, על מנת לבדוק האם הם מקור הבעיה. טיפול הבוטוקס, המוכר לכולנו מטיפולי החלקת הקמטים מספק הרפיית שרירים, ונחשב במשך שנים לטיפול בכאבי ראש ובמיגרנה. במידה וטיפול הבוטוקס עזר, הרופאים יכולים להבין את מקור הכאב ולמקם אותו, ובשלב מאוחר יותר להסיר את המבנים האנטומיים הקשורים אליו ואחראים לכאבי הראש הקשים.

גישת טיפול זו מניבה תוצאות מרשימות ומבטיחות, וניתן להשיג בעזרתו הקלה משמעותית (של מעל 50%) בתדירות, עצמת ואורך התקפי המיגרנה העתידיים. עם זאת, חשוב לציין שמדובר בטיפול חדשני יחסית, אשר עדיין לא ידועות לגביו ההשלכות ארוכות הטווח ויעילותו לגבי טיפולים אחרים עדיין לא הוכחה במחקר גדול.

ניתוח בחלל האף

סוג נוסף של ניתוח אשר יכול לסייע לחלק מצומצם מהאנשים הסובלים ממיגרנה הוא ניתוח בחלל האף לניתוק סעיפים של העצב הטריגמינלי. העצב הטריגמינלי הוא העצב האחראי לעצבוב התחושה בפנים, וגירוי שלו יכול לגרום להופעת כאבים ובין היתר למיגרנה. אצל חלק מהאנשים, הגורם למיגרנה הוא גירוי יתר של סעיפי העצב הטריגמינלי הנמצאים בחלל האף, ובמקרים אלה ניתוח לניתוק העצבים יכול לסייע בצורה יפה להקל על כאבי הראש.

זוהי גישת טיפול חדשה ומבטיחה, וחלק גדול מהחולים אשר עברו אותו מדווחים על שיפור משמעותי במצבם ועל הקלה על כאבי הראש. יש לציין שבדומה לניתוחים להסרת שרירים, גם ניתוח זה הוא חדש ביותר, והשלכותיו ארוכות הטווח עדיין אינן ידועות.

ניתוח לתיקון מומים בלב

חלק מהמיגרנות מקושרות למומים קלים בלב, אשר אינם גורמים לסימפטומים נוספים פרט למיגרנה והטיפול בהם לא נדרש מבחינה בריאותית. מדובר בעיקר במומים קלים כמו אי סגירה של הנקב הסגלגל (PFO – patent foramen ovale) או הפרעה בשלמות המחיצה בין העליות, אשר יכולים לגרום להופעת מיגרנה עם אאורה במנגנון אשר עדיין אינו ברור.

הדעות לגבי יעילות הניתוח בהקלה על מיגרנה חלוקות, ומחקרים שונים שבוצעו בנושא לא הראו השפעה משמעותית של הניתוח על כאבי הראש.

מי מתאים לניתוח?

בשנים האחרונות נכנסים יותר ויותר ניתוחים כאמצעי לטיפול במיגרנה, אך חשוב לזכור שהניתוחים האלה מתאימים לקבוצות מצומצמות מאוד של חולים. על מנת שניתוח כזה ישיג שיפור במצב, חשוב כמובן לבצע בצורה טובה את האבחנה לגבי הגורם למיגרנה, ולהוכיח שהסרתו אכן תגרום לשיפור המצב (לדוגמא על ידי בוטוקס).

כמו כן, החולים המועמדים לניתוח הם רק כאלה אשר ניסו כבר את כל האפשרויות התרופתיות הקיימות ועדיין סובלים ממיגרנה. במקרה זה, יש לבצע בירור חוזר לגבי כאבי הראש, לשלול סיבות אורגניות אחרות ולהראות שהדרך היחידה לטפל במיגרנה היא על ידי ניתוח.

חשוב לזכור שרק חולים בריאים מבחינה גופנית (מלבד המיגרנה), ללא מחלות רקע או בעיות רפואיות משמעותיות נוספות יכולים לעבור את הניתוח, ושבדומה לכל ניתוח, גם בניתוחים האלה קיימים סיבוכים אשר חשוב להכיר.

מיגרנה בעקבות מחסור בויטמינים

המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה

המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון מיגרנה, כל מה שרציתם לדעת על מיגרנה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן