יוגה להקלת מיגרנה

בחירת טיפול מיגרנה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

יוגה לטיפול במיגרנהיוגה, תרגול גוף ונפש, נמצאת בשימוש כחמשת אלפים שנים, והיא כרוכה בשליטה בגוף באמצעות סדרת תנועות, טכניקת נשימה, מדיטציות ותנוחות.

היא מבוססת על עקרונות ופילוסופיות הודים עתיקים אשר מתרכזים במשמעת והארה רוחנית דרך איחוד הגוף והנפש. השם הנפוץ ליוגה הוא 'האטה יוגה', שהיא חלק מרכזי של איורוודה, שיטת ריפוי הודית עתיקה.

מקורותיה רוחניים והיא כרוכה לעיתים קרובות במדיטציה ושירה. מספר מחקרים שבוצעו לאחרונה מוכיחים כי יוגה יכולה אף לסייע לאנשים הסובלים ממיגרנות מתמשכות באמצעות הפחתת הכאבים על ידי שליטה טבעית במיגרנות. קיימים סוגי יוגה רבים, אשר הוכחו כבעלי יתרונות בריאותיים רבים, הכוללים הפחתת לחץ, ירידה במשקל, התמודדות עם דיכאון, נדודי שינה, אסתמה, סוכרת, אפילפסיה, מיגרנות, הפחתת קצב הלב ולחץ הדם.

כיצד מטפלת יוגה במיגרנות?

טכניקת ההרפיה של יוגה מרגיעה את מערכת העצבים בגוף, ומפחיתה את הפעילות המוחית המובילה למיגרנות. ליוגה יש אף השפעה חיובית על כימיקלים מסוימים בגוף ובמוח, אשר עשויים לסייע, בין היתר, גם לסובלים ממיגרנה.

חוקרים מאמינים כי יוגה מגבירה את הסרוטונין הכימי, אשר מאותת מסרים מאזור אחד של המוח למשנהו. סרוטונין מקל אף על הידוק כלי הדם במוח, ולכן מיגרנות ורמות הסרוטונין קשורים באופן הדוק.

מחקרים אודות יוגה ומיגרנות

מחקר משנת 2007 אשר בוצע על קבוצה קטנה של 72 אנשים הסובלים ממיגרנות בהודו, בדק מטופלים אקראיים שהשתתפו ביוגה כדרך לריפוי טבעי של המיגרנות או כדרך להתמודד עם המיגרנות.

קבוצת היוגה השתתפה בתרגולים על פני חמישה ימים בשבוע במשך שעה בכל יום, במהלך שלושה חודשים. בתום הניסוי, דיווחו המשתתפים על תדירות נמוכה יותר של התקפי מיגרנות ועל הפחתה בעוצמת הכאבים עם כל התקף.

הקלה על השפעות נפשיות וגופניות של מיגרנות

רופאים מסבירים כי תהליך המחשבה הרגיל של אדם, והנטייה לסבול מחרדות, מושעה במהלך תרגול היוגה. שלא במודע, אדם "יוצא" מהרגל החשיבה שלו, ומניח לו באופן מאוד מרתק במשך שעה או שעה וחצי. התרגול מרענן את הרוח, הנפש והאיזון הרגשי.

קיים אף המרכיב הפיזי. יוגה מסייעת למתרגל להתאים מחדש את תנוחות גופו, אשר גורמות באופן קבוע לכאבי ראש. במונחים מורכבים יותר, יוגה עובדת עם האנרגיה העדינה של הגוף, או כוח החיים. כאשר זרימת האנרגיה בגוף נחסמת בדרך כלשהי, מתבטא הדבר בבריאות לקויה. יוגה יכולה לסייע לקידום הזרימה החופשית יותר של אנרגיה.

התחלה מבוקרת בתרגול יוגה להקלה על המיגרנה

למרות המגוון הרחב של היתרונות הפוטנציאליים, חשוב להתקדם בזהירות, ולהתחיל עם סדרת שיעורי יוגה למתחילים, במיוחד עם מדריך המודע לבעיות כאבי הראש. שיעורי יוגה כלליים יהיו נמרצים מידי למתחילים, בעיקר לאלו הסובלים ממיגרנות תכופות.

מדריכי יוגה ממליצים לעבוד באופן פרטי עם מורה שיכול להתאים את התרגול בפועל ליכולות האישיות. ניתן לבצע משטר טפולים אישיים בבית באופן פרטי לאחר מספר הדרכות, אך עדיין מומלץ להתחיל עם מורה על מנת להכיר את טכניקות היוגה.

למרות שיוגה עשויה לספק הקלה בכאב הראש, תנועה אינה אופציה במקרה של מיגרנה חמורה. אם כאב הראש אינו מונע את הפעילות, מומלץ לבצע תרגול מבוקר ובטוח באמצעות תנוחות שאינן מאתגרות יותר ממספר נשימות. בדרך כלל מתחילים להתאמן בתנוחות קלות והתקדם, ככל שהכאב מופחת, בשיטות שיקום מורכבות יותר.

תנוחות יוגה שיקומיות הן האפשרות הטובה ביותר להקלה על כאבי ראש או מיגרנה. המתרגל שוכב בתנוחה אשר אינה דורשת מאמץ, באמצעות תמיכה של כריות, ונשאר כך במשך חמש או עשר דקות או אפילו יותר. מצב של רגיעה מוחלטת, כאשר הראש תמיד מעל הלב, מאפשר התקדמות לעבר טכניקות מורכבות יותר.

יוגה יכולה אף לסייע ביעילות כטיפול מניעתי לכאבי ראש תכופים, למרות שתוצאות אלו מתבטאות בהדרגה. השינויים ברמת דינמיקת אנרגיית הגוף והנפש, אורכים זמן. יחד עם זאת, החדשות הטובות הן כי שינויים עמוקים כאלו נוטים להיות ארוכי טווח. לכן מומלץ על גישה איטית ועדינה לתנוחות יוגה.

מטפלים ביוגה בהחלט ממליצים לנסות אותה כשיטה טיפולית, שכן רוב הסיכויים הם כי משהו טוב יקרה בזירת כאב הראש והמיגרנה, ורוב הסיכויים הטובים אף יותר הם כי המתרגל יקבל "בונוסים" משמעותיים הרבה יותר מהקלה על כאבי הראש.

מיגרנה בעקבות מחסור בויטמינים

המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה

המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון מיגרנה, כל מה שרציתם לדעת על מיגרנה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן