מהי מיגרנה המיפלגית?

בחירת טיפול מיגרנה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

מיגרנה המיפלגית מיגרנה המיפלגית מתאפיינת על ידי חולשת צד אחד של הגוף, לצד התקף מיגרנה טיפוסי הכולל כאב ראש פועם וחד צדדי.

זהו סוג נדיר של מיגרנה אשר מתבטא לרוב במיגרנה עם אאורה, וחולשת הגוף מתחילה עוד בזמן הופעת האאורה ונכללת על פי רוב כחלק ממנה.

על מנת לאבחן מיגרנה כמיגרנה המיפלגית, על חולשת הגוף להופיע לפחות בחלק מהתקפי המיגרנה והטיפול בה מתבצע בדומה למיגרנות אחרות.

אאורה מוטורית: מתסמיני מיגרנה המיפלגית

תסמינים אלו מתרחשים כחצי שעה עד שעה התקף המיגרנה, ובמהלכה מופיעה חולשה של צד אחד של הגוף. מדובר בחולשה אשר יכולה לערב את שתי הגפיים בצד אחד (בעיקר את היד) ולעיתים גם את הפה ויכולת הדיבור והלעיסה. לאחר סיום האאורה, התסמינים המוטוריים לרוב מפסיקים, ומתחיל להופיע כאב הראש האופייני למיגרנה.

מלבד התסמינים המוטוריים, התקפי המיגרנה ההמיפלגית יכולים לגרום גם לשינויים בשדה הראיה, הופעת כתמים בשדה הראיה, תחושת נימול והפרעות תחושתיות אחרות, הפרעות בדיבור וחום. לעתים נדירות, מיגרנה המיפלגית יכולה לגרום לירידה במצב ההכרה ופרכוסים. רוב התקפי המיגרנה ההמיפלגית הם קצרים, ונמשכים מספר שעות עד מספר ימים.

במהלך האאורה, מתחילים להתפתח תסמינים מוטוריים בצד אחד של הגוף אשר מתחילים לרוב מכף היד ומתקדמים בהדרגה אל הפנים. הצד בו מופיעים התסמינים המוטוריים אינו קבוע, ויכול להשתנות מהתקף להתקף ולעיתים אף במהלך ההתקף עצמו. בשליש מהמקרים (בעיקר במקרים המשפחתיים), התסמינים המוטוריים יכולים להיות דו צדדיים, ולגרום להשפעה משמעותית ביותר על החולים.

התסמינים המוטוריים מופיעים לרוב באופן הדרגתי, ומוחמרים בצורה איטית במהלך תקופת האאורה. כמעט תמיד התסמינים חולפים באופן מוחלט ברגע שהאאורה נפסקת וכאב הראש מתחיל, אך במקרים נדירים חולשת הצד יכולה להיות בלתי הפיכה והתסמינים יישארו מספר שבועות.

מיגרנה המיפלגית היא תופעה משפחתית

בדרך כלל, מיגרנה המיפלגית היא מצב המועבר בתורשה, ונפוץ במשפחות מסוימות. ככל הנראה, מעורבות של מספר גנים גורמת להופעת התסמינים הייחודיים ולחולשת הצד האופיינית למיגרנה ההמיפלגית. כיום ידוע על קיומם של מספר גנים האחראים על התופעה וגורמים לביטוי המיגרנה ההמיפלגית באופן תורשתי ומשפחתי.

מקרים בהם מופיעים תסמינים של מיגרנה המיפלגית ללא קשר משפחתי אפשריים, ונקראים מקרים ספורדיים של מיגרנה המיפלגית. במקרים אלה המיגרנה ההמיפלגית יכולה לעבור בתורשה לצאצאים, אך מכיוון שמדובר במקרה נדיר מצב זה אינו נפוץ.

כך מאבחנים מיגרנה המיפלגית

מיגרנה המיפלגית מתאפיינת על פי תסמינים קליניים ברורים ביותר, הכוללים מיגרנה עם אאורה הכוללת תסמינים מוטוריים. נוכחות של בני משפחה נוספים הסובלים מאותם תסמינים תומכת כמובן באבחנה של מיגרנה המיפלגית, הידועה כתופעה משפחתית.

מכיוון שמיגרנה המיפלגית היא מצב נדיר ביותר, בזמן האבחנה של מיגרנה המיפלגית חשוב מאוד לקחת בחשבון מצבים נוספים אשר יכולים לגרום לתסמינים האלה. חולשה מוטורית של צד אחד בגוף היא אחד המאפיינים החשובים ביותר של אירוע מוחי, ועל כן יש לשלול שבץ מוחי או אירוע מוחי חולף כאשר מופיעים התסמינים האלה.

ניתן להבחין בין מיגרנה המיפלגית ובין אירוע מוחי (חריף או חולף) על סמך צורת הופעת התסמינים: באירוע מוחי, התסמינים יופיעו באופן פתאומי, ויכללו גם ירידה משמעותית ברמת ההכרה ובתפקוד הכללי. לעומת זאת, במיגרנה המיפלגית התסמינים המוטוריים מתפתחים בהדרגה וחולפים ברגע שהאאורה מסתיימת וכאב הראש מתחיל.

מלבד האירוע המוחי, יש לשלול גם גידולים מוחיים ואפילפסיה וכמו כן מצבים רפואיים נוספים. חשוב לזכור שבמקרים של מיגרנה המיפלגית ביצוע אבחנה מבדלת ושלילת מצבים נוירולוגיים אחרים חשובה ביותר, מכיוון שהופעה של חולשת צד אחד נחשבת לסימפטום משמעותי וקריטי בעולם הנוירולוגיה הדורש בירור מעמיק.

מיגרנה בעקבות מחסור בויטמינים

המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה

המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון מיגרנה, כל מה שרציתם לדעת על מיגרנה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן