ביופידבק לטיפול במיגרנות – כל מה שצריך לדעת

בחירת טיפול מיגרנה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

ביופידבק למיגרנהביופידבק הוכח כשיטה טיפולית יעילה לאנשים מסוימים הסובלים ממיגרנות.

טכניקה זו מעניקה לאנשים שליטה טובה יותר על מדדי תפקוד גוף כגו לחץ דם, קצב לב, חום גוף, מתח שרירים וגלי מוח. שני הסוגים הנפוצים ביותר של ביופידבק למיגרנות הם ביופידבק תרמי וביופידבק אלקטרומיוגרפי.

ביופידבק להשגת שליטה משופרת על תפקוד הגוף

ביופידבק היא טכניקה הכרוכה בהפחתת תופעות כאב ומתח בגוף באמצעות למידת הדרך בה מגיב הגוף לכאב ולחץ. הטכניקה מבוצעת באמצעות ניטור מכשירים שיכולים לזהות ולהציג תפקודי גוף פנימיים. באמצעות הטיפול, אנשים מקבלים שליטה טובה יותר על תפקוד גופם.

זהו סוג של רפואה משלימה ואלטרנטיבית הידועה כשיטת טיפול גוף ונפש. ניתן לשלב שיטה זו עם טיפול הרפיה, המלמד את המטופל מגוון של שיטות הרפיה להפחתת מתח ולחץ בכל הגוף.

סוגי ביופידבק למיגרנות

שתי השיטות הנפוצות ביותר של טיפול ביופידבק למיגרנה הן ביופידבק תרמי וביופידבק אלקטרומיוגרפי (EMG). משך הטיפול הוא בין חצי שעה לשעה, ויש צורך בטיפולים מרובים המתפרשים על פני מספר חודשים על מנת להכשיר את הסובלים ממיגרנות לתהליך, ולהפיק את מלוא היתרונות מהטיפול. לעיתים, כדי להגיע לתוצאות רצויות אף יותר משלבים את טיפול הביופידבק יחד עם טיפול CBT קוגניטיבי התנהגותי לטיפול במיגרנה.

ביופידבק תרמי: להפחתת תדירות התקפי המיגרנות ועוצמתם

זוהי שיטת טיפול עצמית במהלכה מגביר המטופל, באופן מודע, את הטמפרטורה ביד. מדעני מחקר מיגרנה למדו את המנגנונים העומדים בבסיס טיפולים אלו ולדבריהם, על מנת שטיפול הביופידבק יצליח, על המטופל להתרכז באופן מלא ולהיות בעל מוטיבציה להבריא.

במהלך טיפול ביופידבק תרמי, עונד המטופל על ידו מכשיר המשדר את טמפרטורת האצבע או היד למוניטור. בזמן שהמטופל מנסה לחמם את ידיו, מספק הצג משוב המציג את קריאת הטמפרטורה או שנשמע צפצוף הגדל בעוצמה ככל שמתגברת הטמפרטורה. המטופל אינו מקבל הנחיות לאופן הגדלת הטמפרטורה ביד, אך ניתן להציע לו, למשל, לדמיין את ידיו כשהן חמות מאוד וכבדות.

ביופידבק אלקטרומיוגרפי

זהו סוג אחר של טיפול ביופידבק, במהלכו אלקטרודות או חיישני מידה אחרים מורכבים על שרירי הצוואר, והמטופל לומד כיצד לשלוט במתח בשרירי הצוואר, הפנים והכתפיים.

מה אומרים המחקרים?

מספר מחקרים הגיעו למסקנה לפיה התועלת של טיפול ביופידבק דומה לזו של תרופות למניעת מיגרנה. אדם יכול לחוות הקלה משמעותית במיגרנה כאשר טיפול זה משולב עם טיפול תרופתי. מחקרים אחרים מוכיחים כי עם טיפול קבוע, טכניקות ביופידבק עשויות להשיג הפחתה משמעותית בתדירות כאבי הראש. ביופידבק EMG מקטין את תדירות הכאבים בכ-55%, וביופידבק תרמי, בשילוב עם טיפולי הרפיה, מפחית את תדירות כאבי הראש בכ-35%.

בהתבסס על תוצאות המחקרים, טיפול ביופידבק יכול לשמש כתוספת יעילה לטיפול הקלאסי למיגרנות. לפני קבלת טיפול ביופידבק, יש לוודא כי הרופא המטפל הוא מוסמך ומורשה, ויש ליידע את הרופא הכללי לגבי קבלת טיפול זה.

ראו גם:
מכשיר TMS למניעת מיגרנה

מיגרנה בעקבות מחסור בויטמינים

המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה

המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון מיגרנה, כל מה שרציתם לדעת על מיגרנה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן