במחקר ישראלי נבדק הקשר בין מיגרנות לבין כאבי אגן כרוניים

בחירת טיפול מיגרנה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

האם יכול להיות שיש קשר בין מיגרנות לבין כאבי אגן כרוניים? שני המצבים האלו הן שני מצבים מאוד שכיחים אצל נשים ונשים רבותחוקרים בדקו את הקשר בין מיגרנות לבין כאבי אגן כרוניים סובלות מהם. כעת, מחקר חדש מצא שישנו קשר ביניהם והוא אף גורס שמרבית הנשים אשר חוות כאבים כרוניים באגן חוות גם מיגרנות.  רוצים לדעת עוד על מיגרנות וכאבי אגן כרוניים אצל נשים? המשיכו לקרוא ולמדו עוד על הנושא.

מהי מיגרנה? ואילו תסמינים מאפיינים אותה?

מיגרנה היא כאב ראש מאוד חזק אשר עשוי להיות מאוד אינטנסיבי ולהגביל את יכולת הפעילות של הסובל ממנה. מיגרנה יכולה להיות תורשתית, אך היא גם יכולים להיות לה גורמים שהם גורמים סביבתיים. התסמינים הבולטים של מיגרנה, הם: כאב חד (לרוב באחד מהצדדים של הראש), בחילה, רגישות לאור, רגישות לרעש. בנוסף, במקרים חריגים, מיגרנה יכולה גם לגרום לחולשה בחצי של הגוף או אף לשיתוק.

עולם הרפואה כיום מגדיר שני סוגים עיקריים של מירגנה: מיגרנה עם אאורה ומיגרנה ללא אאורה. ישנן גם מיגרנה בזילרית (מלווה בסחרחורות וחוסר שיווי משקל) ומיגרנה אוקולרית (בה ישנן הפרעות בראייה) אך הן יותר נדירות. במרבית המקרים התקף מיגרנה ימשך כשעתיים ובמקרים חריגים, עד כ-3 ימים.

מיגרנות רווחות יותר בקרב נשים

ישנו קשר ברור בין מיגרנות ונשים. מחקרים מראים שנשים סובלות ממיגרנות יותר מגברים וההבדל הזה מתחיל לאחר גיל ההתבגרות. לכן, חוקרים סבורים שישנו קשר בין מיגרנות להורמונים נשיים כמו פרוגסטורן ואסטרוגן. מיגרנה מנסטרואלית, למשל, היא מיגרנה אשר יכולה להתעורר רק אצל נשים והיא מיגרנה הורמונלית אשר מופיעה בעיקר לפני המחזור החודשי. מיגרנה מנסטרואלית יכולה להימשך כ-3 ימים. נמצא שישנו קשר בין מיגרנה מנסטרואלית לירידה ברמת האסטרוגן שבגוף ונראה שזו הסיבה שנשים בגיל המעבר סובלות ממנה יותר.

גם כאבי אגן כרוניים נפוצים יותר בנשים

כאבי אגן כרוניים, וכאבים באזור הבטן התחתונה, יכולים להיווצר, בין היתר, עקב בעיה במעי, בשלפוחית השתן, במערכת העיכול או בעקבות תהליכים דלקתיים. בכאבי אגן כרוניים המטופל או מטופלת עשויים להרגיש כאב חד, תחושה של התכווצות, החמרה של המצב בזמן ישיבה ממושכת, החמרה של המצב לפני התרוקנות בשירותים או תוך כדי התרוקנות בשירותים ועוד. כאבי אגן כרוניים הם נפוצים יותר אצל נשים מאשר גברים.

לפי מחקרים נראה שאחת מכל שבע נשים שנמצאות בגיל הפוריות סובלות מכאבי אגן כרוניים. כאבי אגן כרוניים מאובחנים ככרוניים במידה והם נמשכים למעלה מחצי שנה, וכאשר הם אינם כאבים שקשורים לווסת. האבחון של כאבי אגן כרוניים אצל נשים יכול לקחת זמן בסבלנות ולפעמים המטופלת מתבקשת לנהל יומן כאב שבאמצעותו יהיה אפשר לראות מתי מופיע כאב, מה העוצמה שלו ומה משפיע עליו לטובה ולרעה, כמו כן, מה הם התסמינים הנוספים, היכן הכאב ממוקם ואם ישנו קשר לפעילויות אחרות שהמטופלת עושה.

ממצאי המחקר שבדק את הקשר בין מיגרנות לבין כאבי אגן כרוניים בקרב נשים

המחקר בוצע על ידי המוסד הלאומי לבריאות של ארצות הברית והחוקרים ביקשו לבדוק את הקשר בין כאבים כרונים באגן ומיגרנות. במחקר השתתפו נשים מתחת לגיל 46 ולאחר בחינה של התוצאות של המחקר מצאו החוקרים כי 67% מהנשים שסבלו מכאבים כרוניים באגן סבלו במקביל גם ממיגרנות, בנוסף 8% מהנשים שסבלו מכאבים כרוניים באגן סבלו מכאבי ראש שהחוקרים לא היו בטוחים אם הם מיגרנות או לא. מכך ניתן להסיק שנשים שסובלות מכאבים כרוניים באגן יסבלו בשיעור גבוה פי שלוש ממיגרנות , זאת ביחס לשאר הנשים באוכלוסייה.

החוקרים שערכו את המחקר לא הצליחו למצוא את הסיבה העיקרית לקשר בין כאבי אגן כרוניים ומיגרנות אצל נשים, אבל, ישנה תאוריה הגורסת שהקשר נמצא בהורמונים הקשורים לרגיעה של כלי הדם ולדלקתיות. תיאוריה אחרת גורסת שנשים שסובלות מסוג מסוים של כאב כרוני, יש להן יותר סיכוי לפתח כאבים כרוניים נוספים משום שתאי העצב שלהן הופכים לרגישים יותר ומכך יתכן שגם סף הכאב שלהן נהיה נמוך יותר.

נראה, אם כן, שישנו קשר בין מיגרנות לכאבי אגן כרוניים אצל נשים, אך הסיבה לקשר הזה עדיין לא ברורה לגמרי. ישנן מספר תיאוריות אשר גורסת שמדובר בהורמונים נשיים שיוצרים את הקשר הזה או בעובדה שכאב כרוני אחד יכול לגרום לכאב כרוני אחר להתפתח ביותר קלות

מיגרנה בעקבות מחסור בויטמינים

המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה

המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון מיגרנה, כל מה שרציתם לדעת על מיגרנה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן