האם מיגרנות אצל גברים שונות?

בחירת טיפול מיגרנה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

מיגרנה אצל גבריםלמרות שגברים אינם סובלים ממיגרנות באותה רמה כמו נשים, גם אצלהם התסמינים עלולים להיות חמורים ומשבשי חיים.

בדומה לנשים, גם בגברים הטיפול במיגרנה מתבסס על מנוחה בחדר חשוך ושימוש במשככי כאבים, אך כאשר מדובר במיגרנה כרונית יש לפנות אל הרופא לשם מתן טיפול מתאים.

מיגרנות לא תמיד מאובחנות אצל גברים

במקרים רבים, מיגרנות לא מאובחנות כראוי בגברים או מאובחנות מאוחר יחסית. הסיבה העיקרית לכך היא שלעומת נשים, רוב הגברים אינם פונים אל הרופא כאשר כאבי הראש מופיעים, אלא מתגברים עליהם לבד. במקרים של מיגרנות קלות, אין בעיה עם העניין, וניתן בהחלט להתמודד עם כאבי הראש על ידי מנוחה ולקיחת כדור, אך במקרים של מיגרנות קשות, הכאב יכול להיות חריף ביותר, להשבית מפעילות ולגרום לפגיעה קשה בשגרת החיים.

במקרים אלה, חשוב להגיע אל רופא המשפחה על מנת לאבחן את המיגרנה ולהמליץ על תרופות ייעודיות, אשר יכולות להקל על הכאב בצורה טובה יותר ובכך לסייע להתמודד עם המיגרנה טוב יותר.

מדוע מיגרנות מופיעות בגברים פחות מאשר בנשים?

מיגרנות מופיעות בנשים פי שלוש יותר מאשר בגברים, והסיבה לכך היא בעיקר סיבה הורמונלית – הורמוני המין הנשיים מהווים טריגר להתפתחות התקף מיגרנה, אשר מופיע אצלן בשכיחות גבוהה בסמיכות למחזור החודשי ובמצבים של שינויים הורמונליים אחרים.

היות וקשה מאוד לשלוט באיזון ההורמונים, נשים רבות סובלות מהמיגרנות אשר חולפות לרוב במהלך ההריון או בגיל המעבר. אצל גברים, אין כמובן הפרשה משמעותית של הורמוני המין הנשיים ולכן הם אינם מהווים טריגר להופעת המיגרנה.

מגוון גורמים אחראים למיגרנה בגברים

חשיפה לגורמי הסיכון יכולה לגרום להתלקחות המיגרנה ולהופעת כאב הראש האופייני, והגורמים העיקריים הם:

צריכת אלכוהול – גברים שותים יותר אלכוהול מאשר נשים, ועל כן חשופים יותר לפתח מיגרנה לאחר שתיית אלכוהול.

שינויים בשעות השינה גברים אשר נוטים לעבוד במשמרות לילה או סובלים מחוסר שעות שינה מסיבות שונות (מילואים, עבודה וכולי) נמצאים בסיכון לפתח התקפי מיגרנה.

לחץ נפשי – אירועים סטרסוגניים כמו לחץ בעבודה, קשיחות מצד הממונים וחובות כספיים יכולים לגרום להתפתחות של התקף מיגרנה.

בניגוד לנשים, אשר סובלות מהתקפי מיגרנה בזמנים יחסית קבועים (לרוב עם קשר למחזור החודשי), אצל גברים המיגרנה יכולה להפתיע ולהופיע באופן פתאומי וללא כל אזהרה מוקדמת.

הטיפול במיגרנה אצל גברים

לא קיים הבדל בין גברים לנשים כאשר מדובר בטיפול במיגרנה. בדרך כלל, שתיית קפה חזק, מנוחה בחדר חשוך ושימוש במשככי כאבים ללא מרשם רופא מספיקים לרוב האנשים, ומסייעים באופן משמעותי להתגבר על כאב הראש הקשה. כמו כן, לשם הקלה בכאבים, ניתן להשתמש בתרופות סבתא שונות שמיועדות לטיפול במיגרנה כמו חליטות, מגבת קרה או חמה ועוד.

במקרים קשים יותר, או כאשר מדובר במיגרנה כרונית ניתן להשתמש בתרופות פוטנטיות יותר כמו טריפטנים או ארגוט, אשר ניתנות כמובן במרשם רופא ודורשות בירור מקיף של הגורם לכאב הראש. חשוב לזכור שכאב הראש המופיע במיגרנה הוא אמנם כאב קשה ביותר, אך הוא גם מגיב יפה לטיפול תרופתי ואין סיבה לסבול ממנו. ולכן, חשוב מאוד להתייעץ עם הרופא לגבי הטיפול המומלץ, לבדוק שאכן מדובר במיגרנה ולטפל בה.

לגברים עם מיגרנות סיכון מוגבר להתקף לב

מחקר משנת 2006 הראה שגברים בגיל העמידה אשר סובלים ממיגרנה נמצאים בסיכון מוגבר של כארבעים אחוזים לפתח התקף לב. באופן כללי, גברים בגיל העמידה נמצאים בסיכון מסוים להתקף לב וצריכים להקפיד על איזון לחץ הדם, הכולסטרול והסוכר ועל אורח חיים בריא הכולל הימנעות מעישון, משקל תקין ופעילות גופנית. כאשר מדובר בגברים אשר סובלים ממיגרנות כרוניות, הסיכון לפתח מחלות לב עולה עוד יותר, ובשילוב עם גורמי סיכון נוספים קיים סיכוי גדול ביותר לפתח התקף לב.

אחת ההשערות המנסות להסביר את הקשר בין מיגרנה ובין מחלות לב טוענת שאצל אנשים הסובלים ממיגרנה קיימת הפרעה בתפקוד כלי הדם, אשר מתכווצים ומתרחבים ברגישות רבה. הריאקטיביות הזו של כלי הדם, אשר במיגרנה משפיעה על כלי הדם המוחיים, יכולה כנראה גם להשפיע על כלי הדם הלבביים ולגרום להתקפי הלב.

ראו גם:

מומי לב ומיגרנה

חוקרים בדקו האם קיים קשר בין מיגרנה למשקל לא תקין? – הממצאים מפתיעים

מיגרנה בעקבות מחסור בויטמינים

המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה

המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון מיגרנה, כל מה שרציתם לדעת על מיגרנה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן