מניעת מיגרנה ושליטה בהתקפים

בחירת טיפול מיגרנה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

מניעת מיגרנהאנשים רבים סובלים ממיגרנה, המגבילה אותם בצורה ניכרת במהלך החיים. במקרים רבים ניתן למנוע את התקפי המיגרנה על ידי שינוי באורח החיים והימנעות מהטריגרים השונים הגורמים להופעת ההתקפים.

אצל אנשים הסובלים ממיגרנות קשות במיוחד, ניתן לקבל טיפול תרופתי למניעת המיגרנה או להיעזר בפרוצדורות שונות אשר יכולות לסייע להקלה על המצב.

חשוב לזכור שמיגרנה היא אמנם מצב קשה ולא נעים, אך בעזרת ניהול נכון של המצב ניתן בהחלט למנוע את ההתקפים ולהפוך את המצב לנשלט ולאפשרי.

הימנעות מטריגרים למיגרנה יכולה לסייע להפחתת ההתקפים

הדרך הטובה ביותר למנוע את התקפי המיגרנה היא להימנע מהטריגרים השונים אשר גורמים להתפתחות ההתקף. כל אדם הסובל ממיגרנות מתחיל בשלב מסוים להכיר את הגורמים השונים אשר מובילים להתפתחות ההתקף. הטריגרים הנפוצים ביותר למיגרנות הם חוסר/עודף של שעות שינה, מחסור בקפאין, שינויי עונות, מתח נפשי, ומוצרי מזון שונים (כמו שוקולד ומונוסודיום גלוטמט). לאחר מספר התקפים, רוב האנשים מבינים מהו הטריגר אשר גורם להם להתקפי המיגרנה, והימנעות ממנו חיונית להפסקת ההתקפים והפחתת חומרתם.

שינויים באורח חיים

באופן כללי, אורח חיים בריא יותר מפחית מחלות שונות ובין היתר יכול לסייע במניעת מיגרנה. הקפדה על תזונה בריאה לצד פעילות גופנית קבועה יכולה לסייע מאוד בהפחתת כאבי הראש ותסמיני המיגרנה הנלווים.

טיפול מניעתי מתקדם – למי מתאים?

כאשר לא ניתן לשלוט במיגרנה על ידי הדרכים שצוינו, ניתן לפנות לטיפול מתקדם יותר למניעת התקפי המיגרנה. כיום קיימות מספר סוגי של תרופות ופרוצדורות אחרות אשר מאפשרות להפחית את מספר המיגרנות ולשלוט בהופעתן. הטיפול המונע מתאים בעיקרון לאנשים שסובלים מלמעלה מארבעה התקפי מיגרנה בחודש, ושכל התקף נמשך יותר מ-12 שעות ומפריע מאוד לתפקוד היום יומי.

חשוב להבין שאנשים אשר סובלים ממיגרנות ומצליחים להסתדר לא צריכים להתחיל לקבל טיפול מונע, אשר דורש נטילה יום יומית של תרופות אשר יכולות לגרום לתופעות לוואי שונות.

טיפול תרופתי למניעת מיגרנה

אנשים רבים הסובלים ממיגרנה כרונית פונים לטיפול תרופתי קבוע אשר יכול לסייע להפחתת ההתקפים ולמניעתם. יש לזכור שלכל טיפול תרופתי תופעות לוואי והשפעות ארוכות טווח, ולכן מומלץ להתחיל טיפול כזה רק לאחר התייעצות עם רופא. סוגי הטיפול המונע הנפוצים הם:

תרופות להורדת לחץ דם – תרופות להורדת לחץ דם, כמו תרופות מסוג נוגדי ACE, חוסמי בטא וחוסמי תעלות סידן הוכחו כמסייעות למניעת מיגרנה בחולים שונים. ככל הנראה, השפעת התרופות על זרימת הדם והאפקט המרגיע שלהן גורם בסופו של דבר לשיפור במיגרנה והקלת המצב. תופעות הלוואי העיקריות של התרופות מסוג זה הם אין אונות, סחרחורות ולחץ דם נמוך.

תרופות אנטי-פרכוסיות – תרופות כמו דפלפט (ולפוראט), טופמקס ולמיקטל (אשר מתאים למיגרנה עם אאורה) ואחרות הוכחו כמסייעות להקלה על התקפי מיגרנה. למרות שניתנות במינון נמוך ולא גורמות לתופעות לוואי משמעותיות, השימוש בתרופות אלה יכול לגרום לבחילות, שלשולים, סחרחורות ואיבוד שיער.

תרופות נגד דיכאון – סוג נוסף של תרופות אשר יכול למנוע את המיגרנה הוא תרופות נגד דיכאון אשר השפעתן הנוירולוגית והנפשית יכולה למנוע את התקפי המיגרנה. התרופות העיקריות המשמשות לטיפול במיגרנה הן דווקא תרופות מהדור הישן מסוג טריציקלים, אשר הוכחו כיעילות ביותר למניעת מיגרנה.

שיטות נוספות למנוע מיגרנה

מלבד השימוש בתרופות, קיימות מספר דרכים "לא תרופתיות" למניעת התקפי המיגרנה:

טיפולי בוטוקס טיפול אשר לא הוכח כיעיל אבל חולים שונים מדווחים על שיפור במצבם. בטיפול זה מזריקים בוטוקס לאזורים הכואבים במטרה להפחית את התכווצות השרירים הגורמת לכאב הראש.

מגנזיום ותוספי מזון נוספים – חלק מהסובלים ממיגרנה מדווחים על שיפור במצבם לאחר שימוש במגנזיום ובתוספי מזון אחרים, אשר מסייעים להפחתת כאבי הראש.

דיקור סיני וטכניקות הרפיה – בחלק מהמקרים, דיקור סיני וטיפולי הרפיה אחרים יכולים לסייע להפחתת התקפי המיגרנה ולשיפור המצב הכללי.

מיגרנה בעקבות מחסור בויטמינים

המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה

המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון מיגרנה, כל מה שרציתם לדעת על מיגרנה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן