מיגרנה והשירות הצבאי

בחירת טיפול מיגרנה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

מיגרנות בצבאמיגרנה היא סוג של כאבי ראש חזקים מאד המלווים בתופעות לוואי שונות. ההתקפים הם כה חזקים עד כי לעתים הם עלולים להפריע בתפקוד.

חיילים הסובלים ממיגרנה עלולים להתקשות בתפקוד היום יומי ביחידה הצבאית וזכאים לכמה זכויות בסיסיות.

מהי מיגרנה?

מיגרנה היא מצב של כאבי ראש חזקים. לכאבי ראש מיגרנטיים יש מאפיינים ייחודיים המאפשרים אבחון קל. הגורמים למיגרנה עדיין אינם ידועיםו באופן מוחלט, ומדענים סבורים שהיא נגרמת כתוצאה משילוב גורמים הקשורים למערכת העצבים במוח, לגנטיקה, ללחץ נפשי, לאורח חיים, לחשיפה ולרגישות לחומרים מסוימים ועוד.

בזמן התקף המיגרנה יכולת התפקוד של החולה נמוכה. ישנם חולים אשר אינם מתפקדים כלל בעת מיגרנה, וזקוקים להסתגרות ושכיבה במיטה בחדר חשוך ושקט, עד שההתקף יסתיים ויעבור. גם לאחר ההתקף יש חולים שלוקח להם זמן להחלים. חלק מן החולים חשים חולשה, עייפות, חוסר ריכוז ועוד.

מן הטעמים האלה, חיילים הסובלים ממיגרנה, בעיקר חיילים הסובלים ממיגרנה בינונית עד חזקה, יתקשו לתפקד בתפקידים מסוימים בצבא כגון: תפקידים קרביים, תפקידים הכרוכים בלחץ רב, תפקידים הכרוכים בעמידה בשמש או במאמץ גופני (ידוע כי יש קשר בין מאמץ גופני רב לבין הופעת התקפי מיגרנה).

הכרה במיגרנה לפני הצבא והורדת פרופיל

מלש"ב (נער מועמד לגיוס) המוזמן ללשכת הגיוס לשם עריכת בדיקות רפואיות לקביעת הפרופיל, מומלץ כי במידה והוא סובל ממיגרנה ידווח על כך בתהליך הגיוס. בדרך כלל בנוסף לדיווח המפורט שיש למסור לרופא הבודק בעת תהליך הגיוס, מומלץ להצטייד גם באישורים רפואיים (רצוי של נוירולוג מומחה), וכן לעיתים בחוות דעת רפואית, המעידים על הבעיה והשלכותיה על תפקודו של החייל.

סעיף מיגרנה יכול להוריד פרופיל. הורדת הפרופיל נעה בין פרופיל 72 שהוא פרופיל קרבי ועד פרופיל 64 שהוא פרופיל שאינו מאפשר לשרת בתפקידים קרביים. מלש"בים רבים אשר רוצים לשרת בחיל קרבי מסתירים את תופעת המיגרנה בזמן הבדיקות בלשכת הגיוס.

זהו מהלך שכדאי לשקול אותו. לאחר הגיוס ליחידה קרבית קשה לעשות את השינוי ולהגיש את הבקשה להכרה במיגרנה ולהורדת פרופיל. במצב כזה עלול החייל לסבול כאבים והתקפים ולהידרש לביצוע פעילות עד לבדיקה רפואית שעלולה להידחות בחודשים. לכן אם סובלים ממיגרנה מומלץ לדווח על כך כבר בלשכת הגיוס.

הקלות לסובלים ממיגרנה

חיילים אשר הוכרו על ידי הצבא כסובלים ממיגרנה זכאים לשני פטורים מרכזיים:

1 . פטור מעמידה בשמש: המשמעות של פטור כזה היא הימנעות משמירות בזמנים בהם השמש קופחת, הימנעות מהטלת מטלות הכרוכות בעמידה ממושכת בשמש, הימנעות מביצוע אימונים בשמש ועוד.

2 . "פטור" המחייב מתן 7 שעות שינה רצופות לחייל הסובל ממיגרנה. בהתאם לפטור זה לא ניתן לפצל את שנתו של החייל לחלקים עקב תורנויות, שמירות, הקפצות או תרגילים, אלא יש חובה לאפשר לו שינה רצופה של 7 שעות.

חיילים אשר מוכרים כסובלים ממיגרנה על ידי הצבא, זכאים לפטורים ולהורדת פרופיל.

מיגרנה בעקבות מחסור בויטמינים

המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה

המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון מיגרנה, כל מה שרציתם לדעת על מיגרנה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן