\?

בחירת טיפול מיגרנה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

מהם כאבי ראש?אנשים רבים סובלים מכאבי ראש, הנחשבים לאחת התלונות הנפוצות ביותר בעולם הרפואה. כמעט כל אדם סבל במהלך חייו מכאב ראש קשה, ובמקרים רבים כאב הראש מפריע למהלך הפעילות היום יומית ולשגרת היום.

בניגוד למיגרנה, אשר מתאפיינת בכאב ראש חד צדדי ופועם, כאבי ראש אחרים הם בעלי ביטוי מעט שונה הכולל כאבים דו צדדיים במקרים של כאבי ראש מתחיים או כאבים סביב העין במקרים של כאבי ראש מקבציים.

מכיוון שכאבי ראש יכולים לרמז על בעיה רפואית אחרת, חשוב מאוד להגיע לבדיקה אצל הרופא במידה ומדובר בכאב טורדני ובלתי חולף, או כאשר מדובר בכאב חריג.

כאבי ראש מתחיים: הסוג הנפוץ ביותר

כאבי ראש מתחיים גורמים לכאבים המערבים את שני צידי הראש ויכולים להופיע בדרגות חומרה שונות.  מדובר בכאב מפושט, אשר גורם ללחץ סביב הראש ואנשים רבים מתארים אותו כ"חגורה הלוחצת על הראש".

כאבי הראש המתחיים נחשבים לכאבי הראש הנפוצים ביותר, והטיפול בהם מתבסס על שימוש בתרופות לשיכוך כאבים ומנוחה.

כאבי ראש מקבציים

סוג נוסף של כאבי ראש הוא כאבי הראש המקבציים שגורמים לכאב ראש שמערב לרוב את אזור ארובת העין, ומלווה באף נוזל ובעין אדומה. כאב זה מופיע לרוב בצד אחד של הראש, ובצורת התקפים (מקבצים) הכוללים כאב הנמשך לרוב עד 30 דקות. לעיתים, אנשים יכולים לסבול מכאבי ראש מקבציים למשך תקופות של מספר חודשים עד הגעה להפוגה, ובמקרים אלה רצוי לבחור טיפול מתאים להקלה על הכאב.

גורמים נוספים לכאבי ראש

מלבד שני הגורמים שצוינו, אשר נחשבים לגורמים הנפוצים והחשובים ביותר לכאבי ראש, כאבי ראש יכולים להיגרם גם מסיבות נוספות. ראשית, כל פתולוגיה המערבת את המוח, קרומי המוח, הגולגולת והלחץ התוך גולגולתי או הסינוסים יכולה לגרום להופעת כאב ראש. לכן במקרים בהם כאבי הראש לא חולפים תוך מספר ימים, חשוב להגיע אל הרופא להמשך בירור.

מלבד זאת, כאבי ראש יכולים גם להופיע מסיבות נוספות, כמו כחלק ממחלות אחרות ובעיקר ממחלות עיניים, ועל כן רופאים רבים נוהגים לבצע בדיקת עיניים ובדיקות נוספות (כמו בדיקות הדמיה, בדיקות דם וניקור מותני) בכל תלונה על כאב ראש ממושך.

טריגרים לכאבי ראש

רוב מקרי כאבי הראש מופיעים לאחר חשיפה לטריגרים מסויימים, אשר גורמים להתעוררות כאב הראש. חלק מהאנשים הסובלים מכאבי ראש כרוניים מכירים בדרך כלל את הטריגרים האלה, ויודעים להימנע מהם, אך לעומתם קיימים אנשים רבים אשר סובלים מכאבי ראש מלי להבין מה גורם להם.

הטריגרים העיקריים לכאבי ראש הם:

מחסור בקפאין

אנשים שרגילים לשתות כמות מסוימת של כוסות קפה ביום, נוהגים לפתח כאבי ראש במידה ומפסיקים לשתות את הקפה או מפחיתים בכמות. מדובר באחד הטריגרים הנפוצים ביותר לכאבי ראש, ולכן חשוב מאוד להקפיד לשתות את הקפה בזמן.

סטרס – אנשים רבים נוטים לפתח כאבי ראש כאשר הם נמצאים בלחץ נפשי או בתקופות קשות. אנשים רבים מפתחים את הכאבים האלה במהלך תקופות בחינות, לאחר חוסר הצלחה במקום העבודה, או בזמן כל מצוקה אחרת.

חוסר או עודף של שעות שינה קיים קשר בין שעות השינה ובין הופעת כאבי הראש, ואנשים רבים נוטים לפתח כאבי ראש על רקע מחסור בשעות שינה או לחילופין עודף פתאומי בשעות שינה. כמו כן, נמצא כי רבים סובלים ממיגרנות בסופי שבוע ובימי ראשון, כאשר ככל הנראה הגורם העיקרי שמשפיע על הופעת המיגרנות הוא שינוי בהרגלי השינה בסוף השבוע – פחות שעות או יותר שעות שינה.

רעב – אנשים ה"מדלגים" על ארוחות נוטים לפתח בנוסף לרעב גם כאבי ראש, אשר יכולים להיות קשים.

מחזור קיים קשר בין שינויים הורמונליים והופעת המחזור החודשי לבין כאבי ראש. במקרים רבים, נשים הסובלות מכאבי הראש יפתחו אותם בכל הופעה של מחזור חודשי, ולכן עליהן להיות מוכנות וערוכות בהתאם.

הריון –  כאבי ראש המופיעים בזמן ההריון יכולים להיות קשורים למצב ההורמונלי, לסיבוכים של ההריון או לגורמים אחרים. כמו כן כאב ראש גם יכול להיות תסמין המעיד על הריון.

מתי לפנות לרופא?

כאבי ראש הם תלונה נפוצה ביותר ובדרך כלל אינה דורשת בירור או טיפול רפואי. ברוב המקרים, הכאב יעבור תוך מספר שעות ויוקל על ידי שימוש במשככי כאבים, ולכן אנשים רבים מוותרים בצדק על הביקור אצל הרופא. אך אם כאב הראש אינו חולף באופן עצמאי, לא מוקל על ידי שימוש במשככי כאבים או חזק מאוד ברמה שאינה מאפשרת פעילות, חשוב להגיע אל הרופא לבדיקה ולבירור.

במקרים מסוימים (כמו מפרצת מוחית אשר גורמת לכאב ראש פתאומי וקשה ביותר, כאבי ראש ממקור צווארי, או גידול מוחי אשר גורם לכאבים המופיעים בשעות הבוקר המוקדמות ומעירים משינה), כאבי הראש מבשרים על הפרעה אורגנית קשה, ודורשים בירור וטיפול רפואי.

ראו גם:
כאבי ראש אצל ילדים

מיגרנה בעקבות מחסור בויטמינים

המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה

המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון מיגרנה, כל מה שרציתם לדעת על מיגרנה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן