מהי מיגרנה בטנית?

בחירת טיפול מיגרנה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

מיגרנה בטניתמיגרנה בטנית היא מצב רפואי המתבטא בכאבי בטן ושכיח בעיקר בילדים. מצב רפואי זה קיבל את שמו היות וזהו סוג של מיגרנה, מבחינת מנגנון הפעולה והטריגרים המפעילים אותה.

בנוסף, ילדים הסובלים ממיגרנה בטנית בדרך כלל יסבלו בתור מבוגרים ממיגרנה "אמיתית" הגורמת לכאבי ראש.

מלבד זאת, במקרים רבים קיימת היסטוריה משפחתית של מיגרנה, כאשר בני משפחה נוספים של הילדים הסובלים מהמיגרנה הבטנית סובלים בעצמם מכאבי ראש ומיגרנה. מיגרנה בטנית היא מצב נפוץ יחסית, המופיע בכ-2% מהילדים, ומתבטא יותר בבנות לעומת בנים.

מה גורם למיגרנה בטנית?

הסיבה האמיתית למיגרנה הבטנית עדיין לא ברורה לחלוטין, אך ככל הנראה הפרעה באיזון הכימיקלים היסטמין וסרוטונין גורמת להופעת כאב הבטן הנוראי. מדובר במנגנון הדומה למנגנון הגורם למיגרנה עם כאבי ראש, אשר במקרה זה מתבטא דווקא בכאבי בטן.

הפרת האיזון של הכימיקלים האלה מופיעה לרוב לאחר חשיפה לטריגרים שונים, אשר אצל אנשים הסובלים ממיגרנה גורמים להתפרצות ההתקף. כמעט כל אדם הסובל ממיגרנה עם כאבי ראש מכיר את הטריגרים השונים מהם עליו להימנע, וכך גם במיגרנה בטנית. הטריגרים העיקריים המביאים למיגרנה בטנית דומים מאוד לטריגרים הקשורים למיגרנה עם כאבי ראש וכוללים:

לחץ נפשי

ילדים רבים מפתחים תסמינים של מיגרנה בטנית על רקע לחץ נפשי מוגבר. תחושות לחץ וחרדה יכולות להופיע אצל ילדים מסיבות שונות, כמו דחייה חברתית, חוסר הצלחה בלימודים, אירועים טראומטיים וכולי.

במקרים רבים, ירידה במצב הרוח ולחץ נפשי מעוררים את כאבי הבטן האלה כך שילדים רבים מתלוננים על כאבי הבטן בסמיכות למבחן, לפני פעילות חברתית או מכל סיבה סטרסוגנית אחרת.

מונוסודיום גלוטמט

אחד המרכיבים העיקריים בחטיפים הוא מונוסודיום גלוטמט אשר מספק שיפור בטעם ובתחושת התיאבון. מונוסודיום גלוטמט הוא גורם ידוע למיגרנה, ובין היתר יכול לגרום למיגרנה בטנית לאחר אכילת חטיפים. אי לכך, יש להגביל את הילדים באכילת חטיפים המכילים מונוסודיום גלוטמט, ולהשתדל לתת להם אך ורק חטיפים אשר לא מכילים את המרכיב.

חוסר שעות שינה

אחד הגורמים העיקריים למיגרנה במבוגרים הוא חוסר שעות שינה, ומבוגרים רבים מתלוננים על הופעת כאבי הראש האופייניים לאחר שלא ישנו במידה מספקת.

בילדים, חוסר שעות שינה יכול לגרום למיגרנה בטנית ולכאבי הבטן המדוברים, ועל כן יש להקפיד שישנו מספיק שעות ובצורה קבועה.

גבינות – גבינות מסוגים שונים יכולות גם כן לעורר מיגרנה בטנית. מכיוון שרוב הילדים מסתפקים בגבינות פשוטות, גבינות לא נחשבות לאחד הטריגרים העיקריים למיגרנה בטנית אך חשוב לזכור אותו.

שוקולד – שוקולד הוא אחד המאכלים האהובים על ילדים, אך לרוע המזל הוא אחד הגורמים החשובים למיגרנה. אכילת שוקולד יכולה לגרום להתפרצות התקף המיגרנה ולכאב הבטן האופייני ולכן על ילדים הסובלים ממיגרנה בטנית להימנע ממנו.

 

 

התסמינים: כאבי בטן עזים לפרקי זמן קצרים או ארוכים

כאבי הבטן הם כאבים קשים במיוחד, המופיעים לרוב בקו האמצע של הבטן ומלווים בבחילה. רוב הילדים הסובלים מהמיגרנה הבטנית לא אוכלים כראוי במהלך ההתקף ואחריו ולכן מתאפיינים במראה חיוור וחלש.

בניגוד למיגרנה הגורמת לכאבי ראש, שיכולה להופיע עם "אאורה", תסמינים מקדימים המבשרים על הופעת התקף המיגרנה, מיגרנה בטנית לרוב לא כוללת כל תסמין מקדים ומופיעה ללא כל אזהרה. ההופעה הפתאומית של כאבי הבטן הקשים יכולה לגרום לסטרס וחרדה בקרב הילדים, אשר יכולים להיות מופתעים בכל רגע ולפתח את כאב הבטן הקשה ללא כל הכנה מוקדמת.

אתגרים באבחון מיגרנה בטנית

אבחנה של מיגרנה בטנית בילדים היא אתגר לא פשוט עבור רופאים רבים, ופעמים רבות קשה מאוד להגיע לאבחנה המדויקת שאכן מדובר במיגרנה. בשלב ראשון, שוללים סיבות אחרות לכאבי בטן, כמו אלרגיה ללקטוז, ומחלות דלקתיות כמו צליאק או קרוהן.

היות וילדים לא מצליחים לתאר את כאבי הבטן בצורה המספיקה לאבחנת מיגרנה, היסטוריה משפחתית של מיגרנה (בטנית או כאבי ראש) יכולה לסייע לאבחנה. במידה ומצליחים לעמוד על טריגר אשר מביא להתפרצות המיגרנה, מידע זה מסייע מאוד להגעה לאבחנה.

הטיפול במיגרנה בטנית

הידע בנושא המיגרנה הבטנית הוא די מוגבל, ולכן אין הרבה דרכים לטפל במחלה. מחקרים ניסיוניים שונים ממליצים על מספר סוגי טיפול (כמו תרופות אנטי דיכאוניות וטריפטנים), אך כיום תרופות אלה עדיין לא מאושרות לטיפול במיגרנה בטנית.

מלבד שימוש במשככי כאבים, חשוב להבין את הטריגרים למחלה ולהימנע מהם, וכך להפחית ככל שניתן את התקפי המיגרנה.

מיגרנה בעקבות מחסור בויטמינים

המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה

המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון מיגרנה, כל מה שרציתם לדעת על מיגרנה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן