הקשר בין מיגרנה לשבץ מוחי

בחירת טיפול מיגרנה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

מיגרנה ושבץ מוחימיגרנה עם אאורה יכולה להעלות את הסיכון לשבץ מוחי – מצב בו אספקת הדם לחלקים מהמוח נפגעת עקב חסימת כלי דם או דימום. שבץ מוחי הוא מצב קשה ביותר, אשר גורם לרוב לפגיעה בלתי הפיכה לפעילות המוח, לנכות ולמגבלה.

גורם השורש הבסיסי למיגרנה הוא המשפיע גם על הסיכון להופעת שבץ מוחי, ולכן אנשים הסובלים ממיגרנה עם אאורה חייבים לעשות את כל המאמצים לשמור על בריאות תקינה במטרה למנוע את השבץ.

הקשר בין מיגרנה לשבץ מוחי

מספר מחקרים הצליחו להראות שקיים קשר מסוים בין מיגרנה ובין היארעות של שבץ מוחי. מדובר בעיקר במיגרנה עם אאורה, ואנשים הסובלים ממנה נמצאים בסיכון של פי 2 ומעלה לפתח שבץ מוחי. לעומתם, מיגרנה ללא אאורה מעלה במעט את הסיכון לשבץ, אך לא הוכחה סטטיסטית כגורמת סיכון לשבץ מוחי.

מבין הסובלים ממיגרנה כרונית עם אאורה, קיימות מספר קבוצות עם סיכון מוגבר לשבץ:

נשים – נשים הסובלות ממיגרנה עם אאורה נמצאות בסיכון של פי שניים לפתח שבץ מוחי לעומת נשים אשר אינן סובלות ממיגרנה. לעומתן, גברים הסובלים ממיגרנה עם אאורה נמצאים בסיכון נמוך יותר (אשר אינו הוכח סטטיסטית) לפתח שבץ.

מעשנים – אנשים הסובלים ממיגרנה עם אאורה ומעשנים, נמצאים בסיכון של פי 9 לפתח שבץ מוחי. ידוע שעישון הוא גורם סיכון חשוב לטרשת העורקים ולמחלות כלי דם, ולכן שילוב של עישון ומיגרנה עם אאורה יכול להיות מסוכן ביותר.

נשים שנוטלות גלולות למניעת הריון נשים אשר סובלות ממיגרנה עם אאורה ונוטלות גלולות למניעת הריון נמצאות בסיכון של פי שמונה לפתח שבץ מוחי. ולכן, רופאי נשים רבים לא ממליצים על השימוש בגלולות לנשים בנות 35 ומעלה הסובלות ממיגרנה עם אאורה.

ילדים התרחשות שבץ אצל אנשים הסובלים ממיגרנה עם אאורה נפוצה בעיקר בצעירים (אנשים מתחת לגיל 45), בעיקר מכיוון ששכיחות המיגרנה בגילאים המבוגרים יותר נמוכה יחסית.

מדוע מיגרנה מגבירה את הסיכון לשבץ?

המנגנון הביולוגי להופעת המיגרנה עדיין לא ברור, אך ידוע ששילוב של הפרעה בפעילות כלי הדם במוח עם שינויים בהעברת הסיגנל המוחי גורמים להופעת המיגרנה והאאורה. הקשר בין מיגרנה לשבץ עדיין אינו ברור, אך ההשערות מדברות על כך שככל הנראה שינויים בזרימת הדם המוחית יכולים לגרום לכיווץ כלי דם וכתוצאה מכך להופעת שבץ.

בנוסף, בזמן התקף המיגרנה משתחררים בגוף חומרים שונים אשר יכולים להגביר את היצמתות הטסיות, להגדיל את הנזק לרקמת המוח כתוצאה מאיסכמיה ובכך להשפיע בצורה משמעותית יותר על תגובת המוח לחסימת כלי הדם.

מניעת שבץ באנשים עם מיגרנה כרונית

אנשים עם מיגרנה כרונית אשר כוללת אאורה, חייבים להיות מודעים לסיכון שלהם לפתח שבץ מוחי ולעשות את כל המאמצים למנוע את הופעתו. לשם כך, קיימות מספר המלצות:

שמירה על אורח חיים בריא – הכולל תזונה נכונה, ירידה במשקל והקפדה על פעילות גופנית אשר הוכחו כמקטינים את הסיכון למחלות שונות וביניהן שבץ מוחי.

איזון מחלות הרקע – חשוב מאוד להקפיד לאזן באמצעות טיפול תרופתי מחלות כמו סכרת או יתר לחץ דם, במיוחד אצל אנשים הסובלים ממיגרנה.

נטילת אספירין – חלק מהרופאים ימליצו על שימוש באספירין, אשר גורם להפחתת היצמתות הטסיות ובכך מונע התקפי לב ואירועים מוחיים.

הימנעות מעישון ומשימוש בגלולות למניעת הריון – עישון וגלולות נחשבים לגורמים מרכזיים לקרישיות יתר ולשבץ מוחי. ולכן, אנשים הסובלים ממיגרנה עם אאורה חייבים להימנע מעישון, ונשים צריכות להתייעץ עם רופא הנשים בנוגע לאמצעי מניעה אחרים.

ראו גם:
מומי לב ומיגרנה

מיגרנה בעקבות מחסור בויטמינים

המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה

המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון מיגרנה, כל מה שרציתם לדעת על מיגרנה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן