ice pick headache

בחירת טיפול מיגרנה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

ice pick headacheice pick headache, כשמו כן הוא- כאב ראש שהדרך הטובה ביותר לתאר אותו הוא דפיקות על הראש עם פטיש לשבירת קרח- עד כדי כך עוצמת הדפיקות המורגשות בראש, בעיקר באזור הרקות, היא חזקה.

לעיתים הכאבים חוזרים על עצמם באותו מקום, פעמים רבות באזור העיניים, ולעיתים הכאבים מופיעים בכל פעם באזורים אחרים.

מי סובל מ- ice pick headache?

הסובלים מן התופעה הם לרוב הסובלים ממיגרנות וכאבי ראש באופן כללי. עם זאת, לא רק אלה סובלים מ- ice pick headache מפעם לפעם. הסיכוי לסבול מכאבים אלה עולים במידה משמעותית החל מגילאי 45-50.

ממה נגרמים הכאבים?

ידוע כי כאבים אלה לא נובעים מחבלה או פציעה אלא מאותות של כאב ללא סיבה מוגדרת הנשלחים מהמוח דרך מערכת העצבים. ישנם טריגרים שיכולים לעורר את היווצרות הכאבים כמו אור חזק, לחץ או תנועות פתאומיות.

הסיבה המדויקת אינה ידועה אך הכאבים יכולים לנבוע מפעילות כימית שישנה במוח, בעצבים, בכלי הדם המקיפים את הגולגולת או בשרירי הראש והצוואר- כיווץ השרירים על בסיס קבוע יכול לגרום להתפתחות הכאבים. לעיתים מבנה גנטי מסוים מעודד את התפתחות הכאבים ולעיתים ישנו קשר למחלות כמו טרשת נפוצה, הרפס זוסטר ושבץ.

כיצד בא לידי ביטוי ice pick headache?

כאב ספציפי זה בא לידי ביטוי בדקירות קצרות בחלקו הקדמי של הראש או בצדדים. כל כאב יכול להמשך מספר שניות עד דקה כשלעיתים הוא תוקף לסירוגין, בפעימות, את אותו אזור ולעיתים הוא עובר מאזור אחד של הראש לאזור אחר. אצל אנשים מסוימים לכאב ראש מסוג זה מתלוות גם סחרחורות, בחילות והקאות ותחושת רגישות לאור ולקול כמו בסוגים אחרים של מיגרנות.

אבחון התופעה

כיוון שלא ידועה עדיין הסיבה המדויקת להופעתם של כאבים מסוג ice pick headache, אבחון התופעה נעשה בעיקר על סמך תיאורה על ידי המתלונן. ישנן תופעות בעלות סימפטומים דומים שיש לשלול לפני שבטוחים כי אכן מדובר ב- ice pick headache.

אחת התופעות נקראת Paroxysmal hemicranias ובה סובל החולה מפעימות של כאב, לרוב בצד אחד של הפנים. לעיתים מופיעים הכאבים באזור העין ולעיתים בצד האחורי של הצוואר. גם תופעה זו נוטה להופיע בגילאים בוגרים. תופעה אחרת נקראת נוירלגיה טריגנימלית המשפיעה על העצב הטריגנימלי, אחד מעצבי הגולגולת.

הסובלים מתופעה זו חשים תחושה של שריפה פתאומית בפנים או כאב פנים משתק הנמשך בין מספר שניות לשתי דקות. תופעה נוספת שיש לשלול היא Occipital neuralgia, תופעה הבאה לידי ביטוי בכאב המתחיל באזור העורף ומתפשט אל האזור שמאחורי העיניים, הגב וצידי הראש.

הטיפול ב- ice pick headache

הטיפול בתופעה אינו פשוט. הכאבים עצמם נמשכים זמן כה קצר עד כי משככי כאבים לא יצליחו לעשות את העבודה. הכאבים הם גם פתאומיים כך שקשה להתכונן ולקחת משכך כאבים מבעוד מועד. ניתן לקחת תרופות אנטי דלקתיות ללא סטרואידים כמו Indomethacin, אך כדאי להתייעץ עם רופא האם נטילת התרופה אכן כדאית בכדי למנוע את הכאב הנמשך זמן כה קצר.

רוב האנשים מצליחים לתפקד עם התופעה, במיוחד כשהיא לא תוקפת לעיתים קרובות. עם זאת, יתכן שהתופעה היא רק סימפטום למשהו חמור יותר ולכן כדאי להיות ערניים. במידה ומתלווה לכאב הראש גם חום, בלבול, קושי בדיבור או בהליכה יש לפנות לקבלת טיפול רפואי באופן מיידי. מלבד זאת, מומלץ להקפיד על מתן תנאים טובים ככל שניתן לגוף כמו תזונה טובה ובריאה, פעילות גופנית, שינה טובה והימנעות מלחצים עד כמה שניתן.

מיגרנה בעקבות מחסור בויטמינים

המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה

המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון מיגרנה, כל מה שרציתם לדעת על מיגרנה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן