היסטוריה משפחתית שמובילה למיגרנה וכאבי ראש

בחירת טיפול מיגרנה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

היסטוריה משפחתית כגורמת למיגרנהאחד מגורמי הסיכון החשובים ביותר לכאבי ראש היא היסטוריה משפחתית, והימצאות של בן משפחה הסובל מכאבי ראש מגבירה את הסיכון לכך בצורה משמעותית.

בדרך כלל, סוג כאב הראש והביטוי שלו מופיע בקרב כל בני המשפחה הסובלים מכך. לדוגמא, כאשר מאבחנים מיגרנה באדם צעיר, נוכחות של מיגרנות במשפחה מסייעת באופן משמעותי באבחנת המצב, ומעלה את החשד שאכן מדובר במיגרנה ולא בכאב ראש מסוג אחר.

לעובדה שכאבי ראש נוטים לעבור במשפחה יש גם צד חיובי, ובני המשפחה יכולים לסייע זה לזה להתמודד עם המצב, להמליץ על תרופות ועל דרכים שונות להקלה על כאב הראש.

היסטוריה משפחתית כגורם סיכון לכאבי ראש

אחד הגורמים החשובים לכאבי ראש, ובעיקר למיגרנות הוא היסטוריה משפחתית. ככל הנראה, גורם גנטי מגביר את הסיכון להתפתחות כאבי הראש על רקע חשיפה לטריגרים שונים, ובכך תורם באופן משמעותי להופעת הכאבים. סוג כאב הראש המזוהה ביותר עם היסטוריה משפחתית הוא כמובן מיגרנה, ונוכחות מיגרנה במשפחה מגבירה באופן משמעותי ביותר את הסיכון להתפתחות המיגרנה בקרב בני משפחה אחרים.

שבעים עד תשעים אחוזים ממקרי המיגרנה נובעים מהיסטוריה משפחתית, ולכן ככל הנראה הגורם הגנטי והמשפחתי הוא בעל חשיבות עצומה בפתוגנזה של המיגרנה. אי לכך, במקרים בהם אחד ההורים או שניהם סובלים ממיגרנה, הסיכון לפתח אותה הוא גדול מאוד.

מבחינת כאבי ראש אחרים, כמו כאב ראש מתחי או כאב ראש מקבצי, ההיסטוריה המשפחתית פחות חשובה, אך גם במקרים אלה רקע משפחתי של כאבי ראש מגביר כמובן את הסיכון לכך וצריך להילקח בחשבון בזמן האבחנה.

דמיון בין ביטוי כאבי הראש בין בני המשפחה

במקרים רבים, כאבי הראש המופיעים במקרים בעלי היסטוריה משפחתית, דומים באופיים ובתגובה לטיפול בקרב בני המשפחה שסובלים מהם. לדוגמא, מיגרנה יכולה להתבטא בצורה שונה ולהדגיש תסמינים אופייניים, ובחלק גדול מהמקרים המשפחתיים הביטוי יהיה דומה.

בנוסף, כשליש ממקרי המיגרנה כוללים אאורה (תסמינים מקדימים), וגם במקרים אלה קיים קשר להיסטוריה המשפחתית, ובמידה ויש אאורה במשפחה הסיכון לכך עולה. מלבד זאת, התגובה לטיפול יכולה להיות דומה בקרב בני משפחה, ובמקרים רבים תרופות מסוימות יגיבו אצל בני המשפחה באופן אופייני, ולעומת זאת תרופות אחרות ישפיעו פחות.

התמודדות עם כאבי ראש בעלי רקע משפחתי

כאבי ראש במשפחות הן כמובן נושא לא נעים, אך עם זאת בזכות הרקע המשפחתי ניתן להשיג מספר יתרונות בהתמודדות עם המצב:

סיוע חברתי ומתן טיפים

כאשר כאבי הראש אינם נחלתם הבלעדית של בן משפחה אחד, ניתן להיעזר בבני משפחה נוספים על מנת להתמודד טוב יותר עם המצב. במקרים עם ההיסטוריה המשפחתית, תמיד יהיה בן משפחה מסוים אשר ישמח לסייע ולהעניק טיפים בנוגע להתמודדות היום יומית, השימוש בתרופות, המאפיינים של כאב הראש וכולי.

כאב ראש יכול להיות מצב קשה ביותר, אשר הרבה יותר קל להתמודד איתו כאשר ניתן לשתף בחוויות וברגעים הקשים ולהבין שמדובר במצב בר התמודדות.

התאמת הטיפול התרופתי

במקרים רבים, התגובה לטיפול התרופתי דומה בקרב בני המשפחה, ובצורה זו ניתן להקל על ההתמודדות עם המצב. וכך, בעזרת המלצות של בני משפחה ניתן להתאים את התרופות טוב יותר, ולחסוך זמן יקר וכסף בניסיונות למצוא את התרופה המתאימה.

שיפור היכולת לאבחנת המחלה

במקרים רבים קשה מאוד לאבחן את סוג כאב הראש, מכיוון שלא תמיד קל לתאר את מאפייני הכאב, ולעתים יש חפיפה בין הביטוי הקליני של מספר סוגי כאבי ראש.

במידה וקיימת היסטוריה משפחתית של סוג מסוים של כאבי ראש (כמו לדוגמא מיגרנה), סביר להניח שאותו הסוג תוקף גם את בן המשפחה המאובחן, ובדרך זו ניתן להגביר את החשד לגבי סוג כאב הראש ולקדם את האבחנה. דוגמה זו הכי בולטת במיגרנה, אך מתאימה גם לסוגים אחרים של כאבי ראש.

טריגרים דומים – כמעט כל כאב ראש מתחיל לאחר חשיפה לטריגרים מסוימים, ובמקרים משפחתיים רבים מדובר בטריגרים דומים. וכך, בני המשפחה יוכלו להמליץ זה לזה על דרכים להימנע מהחשיפה לטריגר, ולסייע בהתמודדות טובה יותר עם המצב.

מיגרנה בעקבות מחסור בויטמינים

המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה

המרכז לטיפול ואבחון מיגרנה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון מיגרנה, כל מה שרציתם לדעת על מיגרנה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן